KAKAO

Çikolata herkes tarafından beğenilerek yenen ve çokça tüketilen bir besin maddesi. Dünyada yıllık ortalama 4 milyon ton çikolata üretiliyor. Bu denli yüksek hacimli bir üretim problemleri de beraberinde getiriyor; insan hakları ihlali ve sürdürülebilir üretim.

Dünya çikolata ihtiyacının %90’ından fazlasını Afrika ve Latin Amerika kıtalarından sağlıyor. Bu bölgelerde çalışan işçiler ise çoğu zaman haklarının karşılığını alamıyor. Diğer bir tehdit ise çikolata meyvesinin geleceğinin tehlikede olması. Fazla talebe karşılık vermeye çalışan üreticiler çikolata meyvelerini elde edebilmek adına ormanları geri dönülemez bir biçimde tahrip ediyorlar.

Şirket olarak çok sevdiğimiz bu sihirli meyvenin ve onu bize sağlayan işçilerin geleceği için bu konularda derhal önlem alınması gerektiğinin farkındayız. Biz de çözümün bir parçası olmak adına bu konularda savunuculuk yapan ve bahsedilen projelerin hayata geçirilmesini mümkün kılan organizasyonlardan belki de en önemlisi “Rainforest Alliance” sertifikalı ürünleri tercih ediyoruz. Bu gibi oluşumlar sayesinde işçiler hak ettiklerini kazanıyor ve gelecek nesillerin de hakkı olan çikolata meyvesi yolculuğunu devam ettiriyor.